Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Udostępnianie w pobliżu wkrótce ze wsparciem ...

Udostępnianie w pobliżu wkrótce ze wsparciem dla Androida i iOS

Near Share, czyli Udostępnianie w pobliżu, to jedna z najciekawszych funkcji w April 2018 Update. Szybkie udostępnianie plików poprzez Bluetooth początkowo było adresowane tylko do PC z Windows 10, ale na konferencji Build 2018 Microsoft potwierdził współpracę z Androidem (na razie w dość okrojonym wydaniu), a w przyszłości również z iOS-em. Na czym polegają obecne ograniczenia i jak Near Share będzie działać w przyszłości?

Near Share - Udostępnianie w pobliżu

Funkcja działająca z Androidem została zademonstrowana w kontekście jej integracji z aplikacjami mobilnymi poprzez dodanie Project Rome SDK do aplikacji na iOS i Androida. Na chwilę obecną działa jednak tylko z tym drugim, zaś komunikacja odbywa się jednostronnie. Mówiąc wprost, udostępnianie w pobliżu pozwala tylko przesyłać pliki z Androida na komputer z Windows 10, nie odwrotnie. Near Share (nazywane też przez Microsoft Nearby Share) wykorzystuje Bluetooth, by wykryć znajdujące się w pobliżu PC, a następnie decyduje, czy plik udostępnić przez Wi-Fi, czy Bluetooth. Będzie to zależne od tego, czy oba urządzenia znajdują się w tej samej sieci, czy też nie.

Near Share - iOS, Android

Jak wynika z tabeli na slajdzie, Near Share w przypadku Androida pozwala na razie tylko na udostępnianie z telefonu na komputer, ale udostępnianie z komputera na telefon będzie możliwe już niebawem. W przypadku iOS funkcjonalność w ogóle nie jest jeszcze dostępna, ale również pojawi się wkrótce. Nie wiemy jednak, czy komunikacja będzie działać w obie strony, czy wsparcie zacznie się tak samo, jak w Androidzie.

Near Share - iOS, Android

Near Share to funkcja idealna, gdy przykładowo jesteśmy na spotkaniu z szefem i chcemy szybko wysłać mu prezentację otwartą akurat na naszym ekranie albo siedzimy na kanapie z przyjacielem i chcemy przesłać na jego laptopa zrzut ekranu z gry. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wysłać plik, fragment tekstu czy link samemu sobie, jeśli korzystamy z kilku różnych urządzeń i nie synchronizujemy ich w inny sposób (np. poprzez Timeline czy Your Phone). Jeśli chcecie zobaczyć, jak to wygląda w praktyce, obejrzyjcie naszą prezentację funkcji Udostępnianie w pobliżu.

Krzysztof Sulikowski
13 maja 2018, 16:56
599
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
13 maja 2018, 16:56
599
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.