Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Ultra-lekka wersja Windows 10. Czym jest Wind...

Ultra-lekka wersja Windows 10. Czym jest Windows 10 Lean?

System Windows 10, zwłaszcza w wersji Pro, nie jest najlżejszym systemem w historii. Co prawda mieści się w obecnych standardach, lecz wielu użytkowników potrzebuje czegoś, co uruchomi się na naprawdę starym sprzęcie i zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Windows 10 S poniekąd spełnia te wymagania, choć głównym celem jego istnienia jest zapewnienie bezpieczeństwa. Teraz na horyzoncie pojawił się kolejny członek rodziny Windows. Czym jest Windows 10 Lean?

Windows 10 Lean

Informacje na jego temat odnalazł w ostatniej kompilacji Windows 10 Redstone 5 (17650) użytkownik Twittera o nicku Lucan. Kompilacja jest dostępna w ramach Skip Ahead, a już niedługo, po premierze April Update, trafi do standardowych kręgów aktualizacji. Stworzenie lżejszego o około 2 GB systemu nie obyło się bez pewnych cięć. Tak więc w Lean nie mamy dostępu do edytora rejestru regedit, brakuje kilku wbudowanych sterowników (np. napędu optycznego), ponoć nie ma też możliwości pobierania plików z sieci, a co najdziwniejsze, brak tu domyślnej tapety, choć możemy je w pewien sposób importować. Lean zawiera również znacznie ograniczoną liczbę preinstalowanych aplikacji. Oczywiście nie znajdziemy tutaj żadnych wymyślnych animacji czy elementów Fluent Design. Jest to więc wręcz spartański system, okrojony ze wszystkich naprawdę zbędnych funkcji.

Do jakich zastosowań mógłby być przydatny Lean? Może jest to jakaś testowa kompilacja Windows 10 Cloud? Na pewno system w takiej okrojonej konfiguracji bez problemu uruchomi się na starszych komputerach. Ważnym aspektem jest tu zapewne bezpieczeństwo. Ostatni, ujawniony przez zespół Google, problem z bezpieczeństwem w Windows 10 S stawia niejako pod znakiem zapytania jego kluczowy cel istnienia. Upatrywać się tu można bardziej biznesowych zastosowań Lean niż prywatnych. Jest to naprawdę dziwny twór, którego istnienie Microsoft uargumentuje zapewne już niedługo.

Wojciech Błachno
24 kwietnia 2018, 14:11
1 069
Odsłony
Wojciech Błachno
24 kwietnia 2018, 14:11
1 069
OdsłonyKomentarze

Uwierzę, jeśli będzie działać na 512 mb RAM, 1 Ghz CPU i pozbędzie się najbardziej zasobożernych usług jak Defender, czy Szukajka. Ewentualnie będzie zwykłym Windowsem 10 z zerowym obciążeniem procesora i bez głupich zaśmieciaczy jak Candy Crush Saga i One Drive. Taki by mi się przydał … obecna 10 jest za głośna na legendarnym mobilnym Sandy Bridge. Już rozważałem powrót do 7/XP dla cichego i chłodnego laptopa. A Regedit cóż im złego zrobił ?
Wrażliwy Laptop, 26 kwietnia 2018, 02:13
Taki Windows 7 Starter, tyle że z ograniczeniami. Brak tapety ważącej kilkaset KB, serio...?
X, 27 kwietnia 2018, 19:07

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.