Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Dziś kończy się wsparcie dla Windows 10 Anniv...

Dziś kończy się wsparcie dla Windows 10 Anniversary Update

Cykl życia Dziesiątki opiera się na modelu Windows-as-a-Service, co m.in. oznacza ustawiczne aktualizowanie systemu i odcinanie wsparcia dla przestarzałych wersji. Za przestarzałą uznaje się choćby taką, od której wydania minęło 20 miesięcy. Los ten spotkał właśnie Windows 10 Anniversary Update (1607). Co to właściwie znaczy i w jakich warunkach można liczyć na przedłużone wsparcie?

Windows 10 Anniversary Update: koniec wsparcia

Zgodnie z harmonogramem zaktualizowanym w lutym przez Microsoft dziś ostatni dzień wsparcia dla Windows 10 Anniversary Update. Wersja ta ukazała się w pierwszą rocznicę premiery Windows 10 jako takiego, w sierpniu 2016 roku. Nietrudno wyliczyć, że od chwili tej mija już 20 miesięcy. Inną kwestią jest to, że Microsoft nie wspiera teoretycznie zbyt wielu wersji Windows 10 jednocześnie, chociaż w praktyce aktualizacje zbiorcze docierają do dziś nawet do pierwszego wydania z końca lipca 2015 roku. Na liście wspieranych wersji 1607 ustąpić ma miejsca wersji 1803 (Spring Creators Update), która lada chwila rozpoczyna swój oficjalny cykl życia.

Windows 10 - koniec wsparcia

Konsumenci, pozostający do tej pory przy Anniversary Update, teoretycznie tracą możliwość pobierania dalszych aktualizacji, jako że ostatnią była ta wydana dzisiaj w ramach kwietniowego Patch Tuesday. Wsparcie przedłużone świadczone będzie za to użytkownikom edycji Education i Enterprise - ci na aktualizacje mogą liczyć do 9 października tego roku. Jednocześni ci właśnie klienci utracili dziś przedłużone wsparcie dla Windows 10 w wersji 1511, a więc dla pierwszej aktualizacji listopadowej z 2015 roku.

Według ostatniego raportu AdDuplex tylko 3,6% aktywnych pecetów z Dziesiątką dalej używa wersji 1607, a 0,8% pozostaje przy wersji 1511. Wygaszenie wsparcia nie będzie więc specjalnie odczuwalne... pomijając już fakt, że mimo ogłoszonego braku wsparcia wszystkie te wersje otrzymują dwa razy w miesiącu aktualizacje zbiorcze.

Krzysztof Sulikowski
10 kwietnia 2018, 22:51
736
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
10 kwietnia 2018, 22:51
736
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.