Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Powrót do przeszłości - Menedżer plików z Win...

Powrót do przeszłości - Menedżer plików z Windows 3.0 dostępny w Windows 10

Jeśli pamiętacie premierę Windows 3.0, to znaczy, że przeżyliście już ponad ćwierć wieku. Jeśli mieliście okazję korzystać z tego systemu, to na pewno wspomnienia z nim związane powodują uczucie niezwykłej nostalgii. Był to rewolucyjny pod wieloma względami system operacyjny, który zaprezentował rozwiązania towarzyszące nam po dziś dzień. To wspomniane uczucie nostalgii mamy okazję wywołać ponownie dzięki Menedżerowi plików z Windows 3.0, który dostępny jest teraz na Windows 10.

Windows 3.0

Dołączony do Windows menedżer plików, znany jako Eksplorator plików (dawniej jako Eksplorator Windows), podlega stałej ewolucji i obecnie jest prawdziwym kombajnem. Dawniej jednak był programikiem tak prostym, jak to tylko możliwe. Jeśli chcecie poznać lub przypomnieć sobie jego wersję sprzed 28 lat, dziś jest ku temu świetna okazja. Gigant z Redmond udostępnił bowiem kod źródłowy oryginalnego File Managera i można go bez problemu skompilować w systemie Windows 10. Kod dostępny jest na licencji MIT w serwisie GitHub. Praktyczna wartość tego programu jest obecnie w zasadzie zerowa, lecz pełni on rolę swoistego wehikułu czasu dla wielu wiernych miłośników technologii Microsoftu. Warto go sprawdzić choćby ze względu na wartość historyczną - w ramach przypomnienia, jak kiedyś wyglądała obsługa komputera i jak wyglądały początki tego, co dziś rozwija się dzięki nadchodzącemu już jutro Spring Creators Update.

Dlaczego jest to świetna okazja? Otóż nie musimy składać retro-sprzętu czy instalować Windows 3.0 na maszynie wirtualnej. Menedżer Plików z 1990 r. przeszedł bowiem na open-source i można go pobrać z GitHub. Udostępniony przez Microsoft kod źródłowy możemy podejrzeć, skompilować i... uruchomić w Windows 10. Jak zobaczycie poniżej, klasyczny Windows File Manager (winfile) działa bez problemu w systemie nowszym o wiele, wiele generacji. Dziś menedżer plików z takim wyglądem i takimi możliwościami wzbudza raczej uśmiech politowania, ale 27 lat temu było to coś przełomowego. Kopiowanie, przenoszenie, usuwanie i wyszukiwanie plików stało się zwyczajnie łatwiejsze, zwłaszcza w porównaniu z tym, co oferował MS-DOS. Warto jeszcze dodać, że aplikacja działa w interfejsie MDI, a zatem w jednym oknie możliwy jest podgląd więcej niż jednego folderu.

Menedżer plików całkowicie zmienił sposób korzystania z plików w systemie, pozwalając na ich swobodne kopiowanie, przenoszenie, usuwanie i wyszukiwanie. To była wówczas prawdziwa rewolucja. Windows 3.0 był pierwszym systemem Microsoftu, który osiągnął komercyjny sukces, zmieniając jednocześnie ówczesne technologiczne realia. Microsoft stał się wtedy monopolistą, którym pozostał po dziś dzień. Kod źródłowy, informacje i dodatkowe rozszerzenia Windows File Manager (winfile) można pobrać z GitHub.

Skompilowaną wersję Windows File Manager możecie pobrać także z CentrumXP.

978
Odsłony
978
OdsłonyKomentarze

Tylko jak to zainstalować.
Andrzejski, 9 kwietnia 2018, 19:32
skompilować, np. w Visual Studio
Krzysztof Sulikowski, 9 kwietnia 2018, 19:34
Dodaliśmy link do pobrania skompilowanej wersji.
Mateusz Miciński, 9 kwietnia 2018, 21:34
Rewolucja to była dla tych, którzy nie pamiętają o 2 lata starszego IBM PC DOS Shell 4.0, który MSoft skopiował jako MS DOS Shell 5.0, a potem skopiował do Windows 3 . Do poczytania: en.wikipedia.org/wiki/DOS_Shell i pooglądania www.youtube.com/watch?v=bctf4vW5JgE. Można powiedzieć nihil novi sub sole.
komentek, 10 kwietnia 2018, 18:24

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.