Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 na ARM wkrótce ze wsparciem dla ar...

Windows 10 na ARM wkrótce ze wsparciem dla architektury x64

Znakiem rozpoznawczym nowej kategorii urządzeń Always Connected PC jest nie tylko wsparcie dla super-szybkiego Internetu LTE, ale i architektura ARM, na której uruchamiana jest pełnoprawna, okienkowa wersja Windows 10, która z kolei poprzez emulację pozwala uruchamiać klasyczne aplikacje Win32. Działające w architekturze 32-bitowej (x86) oprogramowanie to na razie wszystko, na co stać Windows 10 na ARM. Na razie, bowiem wsparcie dla 64 bitów jest już w drodze.

Windows 10 na ARM 64-bit

Windows 10 na ARM cechuje prawdopodobnie tyleż samo innowacji, co ograniczeń. Najbardziej oczywiste dotyczy emulacji oprogramowania x64, które zwyczajnie nie jest wspierane. Powody są zasadniczo dwa: emulacja procesorów x86 i brak 64-bitowego SDK dla aplikacji ARM. To jednak wkrótce ma się zmienić. Erin Chappie z Microsoft ujawniła bowiem serwisowi Engadget, że SDK dla aplikacji ARM64 zostanie zapowiedziany na nadchodzącej konferencji BUILD 2018.

Za pomocą nowego SDK deweloperzy będą w stanie rekompilować natywnie ich aplikacje, by uruchamiały się w 64-bitach na pecetach ARM, takich jak choćby ASUS NovaGo. Z jednej strony otworzy to znacznie więcej możliwości, ale wydajność nadal będzie nie większa, niż możliwości oferowane przez Snapdragona 835, obecnie najmocniejszy (i w zasadzie jedyny) procesor napędzający Always Connected PCs. Dopiero kolejna generacja urządzeń zostanie wyposażona w model 845.

Windows 10 na ARM 64-bit

Jak donosi Engadget, ARM64 SDK będzie dostępny zarówno dla aplikacji z Microsoft Store, jak i tych w wersjach desktopowych (.exe). Ostatecznie to od deweloperów będzie zależało, czy tak zrekompilowane aplikacje w ogóle będą powstawać, niemniej jednak Microsoft daje jasny sygnał - Windows 10 na ARM to platforma otwarta na deweloperów.

Krzysztof Sulikowski
6 kwietnia 2018, 01:25
690
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
6 kwietnia 2018, 01:25
690
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.