Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Ułatwienia dostępu w Windows 10 - znamy plany...

Ułatwienia dostępu w Windows 10 - znamy plany zmian na najbliższy rok

Spring Creators Update już blisko, tymczasem Microsoft przygotował zestawienie zmian w Ułatwieniach dostępu, które dotrą w tym roku do Windows 10. Wiele z nich opisywaliśmy już w kontekście buildów Insider Preview, ale część ma się dopiero ukazać. Wśród zmian odnotować można m.in. nową sekcję w Ustawieniach, ulepszenia Narratora i sterowania wzrokiem, poprawione wsparcie dla czytania i pisania, i współpracę z partnerami.

Ułatwienia Dostępu Windows 10

Ustawienia: nową sekcję Ułatwień dostępu w Ustawieniach przedstawialiśmy już kilka razy, bowiem nowości te trafiały do kolejnych kompilacji Insider z gałęzi RS4. Najważniejsze zmiany to zgrupowanie poszczególnych ustawień w sekcje (Widzenie, Słuch, Interakcja) i posortowanie ich według częstotliwości użytkowania. Ważne nowości to funkcje Ustaw wszystko większe i Ustaw wszystko jaśniejsze na stronie Ekran, strona Dźwięk w sekcji Słuch i strona Sterowanie wzrokiem w sekcji Interakcja. Ułatwienia dostępu mają ponadto przypisane skróty klawiszowe, a Narrator wspiera nawigację po nagłówkach także w Ustawieniach i innych wspieranych aplikacjach.

Narrator: Narrator stał się bardziej stabilny i z większą dokładnością odczytuje złożoną zawartość, jak choćby pola tekstowe w dokumentach Worda. Poprawiono też nawigację i to, jak Narrator reaguje na zmianę "punktu skupienia", np. z udziałem klawisza Tab. Narrator może bez problemu przechodzić z przeglądarki internetowej do aplikacji UWP i z powrotem, zaś sama praca z przeglądarką również została usprawniona - Narrator może np. komunikować, że rozpoczęło się ładowanie strony, ładowanie strony trwa (gdy trwa nieoczekiwanie długo) i że zostało zakończone. Pojawiły się ponadto nowe skróty umożliwiające szybkie wywoływanie dodatkowych funkcji. Microsoft dodaje, że stale inwestuje, by wspierać zgodność ze standardami dostępności, takimi jak ARIA 1.1. Ciekawą nowością są reakcje na formatowanie tekstu. Narrator, zamiast mówić np. "pogrubiony" czy "pochylony", może reagować na formatowanie zmianami szybkości, wysokości głosu lub głośności. Warto też wspomnieć o poprawionej współpracy z urządzeniami obsługującymi pismo Braille'a oraz o wsparciu dla Trybu awaryjnego.

Eye control: debiutujące w Fall Creators Update wsparcie dla sterowania wzrokiem doczekało się dalszych ulepszeń, takich jak ułatwienia nawigacji w postaci funkcji przewijania i lewego/prawego kliknięcia, szybki dostęp do typowych zadań, takich jak Start, Timeline, Ustawienia i kalibracja urządzenia, czy wreszcie możliwość wstrzymania Eye control - ukrycia panelu, by nie przeszkadzał w czytaniu, oglądaniu czy innych czynnościach. Eye control nadal znajduje się w wersji preview.

Czytanie i pisanie: w tym roku Microsoft chce dodać więcej Narzędzi Edukacyjnych (Learning Tools) do czytnika ePub i Widoku do czytania w Edge, takich jak możliwość łamania skomplikowanych słów na mniejsze części i umiejętność identyfikowania części mowy, by łatwiej uczyć się gramatyki i ją pojmować. Pojawią się też za jakiś czas sugestie tekstowe, tj. podpowiedzi trzech najczęściej wpisywanych przez nas słów na klawiaturze sprzętowej. Podczas gdy podpowiedzi dla klawiatury dotykowej wspierają wiele języków, te dla klawiatury sprzętowej są nowością i debiutują tylko w języku angielskim (US).

Wsparcie dla technologii pomocniczych: Microsoft kontynuuje współpracę z partnerami, by zapewnić klientom więcej możliwości wyboru. Mowa jest np. o dalszych inwestycjach w UI Automation (UIA), dzięki którym partnerzy tworzący aplikacje zyskują szybki i stabilny dostęp do elementów interfejsu, do których adresowane są ich własne ułatwienia dostępu. Microsoft odnotowuje też wybrane doświadczenia dostępne w Microsoft Store i nie tylko. Niektóre przykłady to:

  • Wsparcie dla NVDA i VFO JAWS od NV Access w przeglądarce Microsoft Edge;
  • Wsparcie NVDA dla Windows Defender Application Guard (WDAG) oraz laptopów, tabletów i 2-w-1 opartych na ARM z Windows 10;
  • Read&Write i Equatio od TextHelp’s w Microsoft Store;
  • Partnerstwo z Tobii Dynavox, dostawcą rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub kognitywną, mające na celu integrację wsparcia dla sprzętu do sterowania wzrokiem w Windows 10.

Windows 10 wniósł już sporo nowego do kategorii ułatwień dostępu. Jeśli jesteście ciekawi, co znalazło się w poprzednich dwóch aktualizacjach, informacje te znajdziecie w naszych wcześniejszych tekstach: Wsparcie dla Braille'a i inne ułatwienia dostępu w Windows 10 Creators Update, Fall Creators Update wniesie sporo do ułatwień dostępu oraz Windows 10 Fall Creators Update - co nowego. Nowości dla Spring Creators Update opisujemy w artykułach poświęconych kompilacjom Insider, a jednolity tekst zestawiający wszystkie zmiany ukaże się na CentrumXP już niedługo!

Krzysztof Sulikowski
19 marca 2018, 20:02
766
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
19 marca 2018, 20:02
766
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.