Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Rysik z wibracjami. Microsoft patentuje feedb...

Rysik z wibracjami. Microsoft patentuje feedback haptyczny w Surface Pen

Rozwój pióra dotykowego Surface Pen trwa nadal. Tylko w ostatnich miesiącach jego twórcy zarejestrowali kilka patentów, m.in. związanych z ładowaniem pióra i interakcją za pomocą klipsu mocującego. Nowy patent w portfolio Microsoftu opisuje implementację feedbacku haptycznego, czyli technologii występującej w padach do gier czy ekranach dotykowych. Czy kolejne urządzenie Surface zostanie przepełnione wibracjami?

Surface Pen - wibracje

W jaki sposób pióro dotykowe miałoby wytwarzać wibracje? Odpowiadać za to ma najwyraźniej elektromagnes zainstalowany w końcówce Surface Pen. W opisie patentu o nazwie HAPTIC STYLUS czytamy o cewce zamontowanej w podłożu i sterowniku skonfigurowanym do indukowania haptycznego sprzężenia zwrotnego przez końcówkę w oparciu o sygnał przesyłany do cewki, co działa jak elektromagnes. Powierzchnia podłoża jest zwrócona do elementu sprężystego, a ten naciska na powierzchnię w odpowiedzi na odchylenie końcówki względem obudowy. Choć pióro dotykowe niekoniecznie jest kontrolerem do gier (gdzie często używana jest taka technologia), wciąż istnieje wiele aplikacji, które współgrałyby z feedbackiem haptycznym, dając użytkownikowi bardziej precyzyjne poczucie kontroli, tak jak ma to miejsce np. w ekranach dotykowych czy innym kontrolerze z tej samej rodziny - Surface Dial.

Surface Pen - wibracje

Delikatne wibracje pióra mogą poprawić doświadczenie pisania na ekranie, który - nie oszukujmy się - sam w sobie nie jest w stanie imitować ani tym bardziej zastąpić papieru. To więc po stronie pióra znajdować miałby się mechanizm odpowiedzialny za tworzenie imitacji doświadczenia pisania na papierze. Innym zadaniem feedbacku haptycznego jest odpowiadanie na określone zdarzenia, takie jak otwieranie aplikacji, wykonanie konkretnej akcji w programie lub otrzymywanie nowego powiadomienia. W ten sposób pióro przestaje być tylko urządzeniem wejścia i zyskuje możliwość przekazania czegoś użytkownikowi - czegoś, co można nazwać informacją zwrotną.

Na koniec warto przypomnieć, że z feedbackiem haptycznym Microsoft eksperymentował również w kontekście Surface Phone. Choć treść patentu upubliczniono w grudniu, złożono go jeszcze w 2016 roku. O ile Microsoft wykorzysta tę technologię, to Surface Phone - z uwagi na swą nietypową budowę - będzie przenosił wibracje w równie nietypowy sposób.

Krzysztof Sulikowski
20 lutego 2018, 17:54
627
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
20 lutego 2018, 17:54
627
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.