Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Przedsiębiorcy korzystający z Windows mają w ...

Przedsiębiorcy korzystający z Windows mają w naszym kraju łatwiej

Wraz z biegiem czasu coraz więcej firm i urzędów decyduje się na przejście poprzez proces cyfryzacji. Mimo że transformacja ta niesie ze sobą masę zalet, nie jest niestety wolna od problemów – co rusz można przeczytać w Sieci o rozmaitych komplikacjach wynikłych z wdrożenia zupełnie nowych rozwiązań. O ile sprawa dotyczy zwykłego przedsiębiorstwa to nie jest to powód do niepokoju – zupełnie inaczej jest jednak w przypadku tak ważnych organów państwowych, jak Ministerstwo finansów.

Jednolity Plik Kontrolny lepiej dostarczyć na czas

Już od 1 stycznia bieżącego roku każdy przedsiębiorca (będący podatnikiem VAT) zobligowany jest do złożenia deklaracji JPK VAT, czyli ewidencji sprzedaży i zakupu VAT. W założeniu ma to nie tylko ułatwić kontrole skarbowe, lecz również przyśpieszyć całą procedurę przekazywania informacji podatkowych. Jak się jednak okazuje, nie dla wszystkich nowe rozwiązanie okaże się równie praktyczne – program który udostępnia ministerstwo, służący do wygenerowania odpowiedniego pliku, dedykowany jest systemowi Windows. W przypadku korzystających z niego przedsiębiorców i pracowników księgowości nie powinny pojawić się żadne komplikacje, zupełnie inaczej jest jednak jeśli korzystają oni z rozwiązań takich jak Linux czy macOS. Oficjalna aplikacja, czyli e-mikroprzedsiębiorca, po prostu nie wspiera wymienionych systemów operacyjnych. O ile w przypadku Linuksa można obejść problem poprzez skorzystanie z darmowego programu JPK 2.0 i ręczne wypełnienie formularzy, o tyle użytkownicy komputerów Apple skazani są na oprogramowanie firm zewnętrznych, co rzecz jasna niesie ze sobą kolejne koszty.

Oczywiście cała sytuacja wywołała burzę komentarzy – według wielu przedsiębiorców państwo traktuje podatników nieuczciwie, oferując dedykowane oprogramowanie jedynie użytkownikom jednego systemu operacyjnego. Jeśli jednak spojrzymy na całą sprawę z racjonalnego punktu widzenia, okaże się że decyzja ministerstwa ma mocne podwaliny – w końcu w naszym kraju ponad 90% komputerów operuje na systemach Windows. Wniosek z całej sytuacji jest prosty: aby uniknąć jakichkolwiek kłopotów z cyfrowymi zeznaniami podatkowymi warto korzystać z systemów Windows, przynajmniej w chwili obecnej.

Amadeusz Labuda
13 lutego 2018, 12:29
810
Odsłony
Amadeusz Labuda
13 lutego 2018, 12:29
810
OdsłonyKomentarze

Podobna sytuacja okazuje się jest jak narazie z e-zła elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi. Certyfikatem udostępnionym przez ZUS dla lekarzy da się podpisać zwolnienie korzystając tylko i wyłącznie z internet explorer. Inne przeglądarki nie są wspierane.
Piotr, 14 lutego 2018, 05:04

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.