Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Wyciekła lista powłok dla nowego systemu Wind...

Wyciekła lista powłok dla nowego systemu Windows

Ostatnio informowaliśmy, o planach Microsoftu na odejście od modelu Win32 - klasycznej platformy x86, która znajduje się obecnie na niemal każdym komputerze na świecie. Jest to jednocześnie obecnie najbardziej narażone na ataki i wirusy środowisko. Microsoft podejmował próby przenoszenia użytkowników do kontrolowanej, jednolitej platformy już od czasu Windows 8, lecz ani Windows RT, ani obecnie Windows 10 S nie odniosły spektakularnego sukcesu.

Windows Core

Nowa propozycja Microsoftu związana jest z nowym systemem Windows Polaris, teoretycznym następcą systemu Windows którym również wspominaliśmy na CentrumXP. Ma to być element modułowego systemu znanego jako Windows Core. System ten ma składać się z kilku różnych modułów, zamiennych zależnie od obsługiwanej platformy. Polaris miał to być system przeznaczony na desktopy a Andromenda na nowy, składany Surface Phone. Dziś, dzięki znanemu informatorowi Walking Cat, uzyskaliśmy nowe informacje na temat owych modułów. W najnowszym buildzie testowym Windows, Walking Cat odnalazł nawiązania do modułów Windows Core. Pełna lista powłok (Shell) obejmuje wiele różnych urządzeń, w tym wspomniane desktopy, Andromeda Phone oraz na przykład Surface HUB:

Windows Shells

Nie wszystkie z wymienionych na liście elementów mogą ujrzeć światło dzienne. Microsoft może testować różne opcje i woli przygotować fundamenty pod każde z nich. Niemniej jest to kolejny puzzel do układanki i powoli klaruje się nam nowa wizja Microsoftu, na rozwój branży komputerowej. Zunifikowane środowisko które jest zamknięte i jednocześnie bezpieczne. Nowe systemy mają powoli odchodzić od wolności instalacji dowolnej aplikacji i tak jak to ma miejsce w Windows 10 S, ograniczyć wybór do Microsoft Store. Z jednej strony jest to spore ograniczenie dla użytkowników - jednak z drugiej idą za tym spore korzyści. Na pewno jest to spory krok, który może na nowo zdefiniować świat komputerów. Jak to będzie wyglądać w praktyce - czas pokaże.

Wojciech Błachno
1 lutego 2018, 15:43
1 222
Odsłony
Wojciech Błachno
1 lutego 2018, 15:43
1 222
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.