Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 10 znacznie bezpieczniejszy od Siódem...

Windows 10 znacznie bezpieczniejszy od Siódemki

Przez ostatnie trzy lata Microsoft zachęca użytkowników do przechodzenia na Windows 10, choćby z uwagi na wyższy poziom bezpieczeństwa, który dodatkowo jest podnoszony wraz z każdą kolejną aktualizacją funkcjonalną. W zeszłym roku Dziesiątka skutecznie odpierała ataki Petya i WannaCry, podczas gdy ich największą ofiarą stał się Windows 7. Firma kontynuuje swoją retorykę i w nowym wpisie na blogu przekonuje, dlaczego Windows 10 jest "wart zaktualizowania".

Windows 10, bezpieczeństwo

Tanmay Ganacharya, Principal Group Manager grupy Windows Defender Research, mówi o 2017 jako o roku, w którym ataki ransomware przybrały na sile, doprowadzając do trzech globalnych epidemii dotykających miliony komputerów, nowych wektorach ataku, ponad 120 nowych rodzinach ransomware i wielu innych wariantach zagrożeń. "Od czerwca do listopada urządzenia z Windows 7 były 3,4 razy bardziej narażone na ransomware niż urządzenia z Windows 10. Zważywszy, że Windows 10 ma znacznie większą bazę instalacji niż Windows 7, różnica we wskaźnikach występowania ransomware jest tym bardziej znacząca" - pisze Ganacharya, prawdopodobnie powołując się na statystyki StatCounter, według których udziały Dziesiątki zrównały się w grudniu z udziałami Siódemki.

Windows 10, bezpieczeństwo

By nie być gołosłownym, Ganacharya porównuje zabezpieczenia dostępne dla obu systemów i ich skuteczność względem popularnych ataków, które siały spustoszenie w zeszłym roku. Jeśli chodzi o WannaCry, Windows AppLocker i inne rozwiązania w Windows 7, takie jak Microsoft Security Essentials i System Center Endpoint Protection (SCEP), mogły skutecznie blokować proces infekcji, jednak WannaCry używał exploita, a niezałatane kopie Siódemki padały jego ofiarą. Windows 10 nie był z kolei narażony na głośny atak i jego mechanizm rozprzestrzeniania. Wszystko to za sprawą wbudowanych zabezpieczeń, takich jak KASLR, NX HAL i PAGE POOL, zabezpieczeń jądra (kCFG) i zabezpieczeń integralności jego kodu (HVCI). Porównanie zabezpieczeń obu systemów w kontekście popularnych zagrożeń możecie prześledzić w udostępnionych przez Microsoft tabelach.

"Dzięki wszystkim tym technologiom bezpieczeństwa Microsoft zbudował Windows 10, najbezpieczniejszą w historii wersję Windows. Podczas gdy krajobraz zagrożeń będzie ewoluował w roku 2018 i kolejnych, nie przestajemy tworzyć innowacji i inwestować w rozwiązania bezpieczeństwa, które będą nadal uodparniać Windows 10 na ataki" - zapewnia Ganacharya. "Cykl wydawniczy z dwiema aktualizacjami funkcjonalnymi rocznie odzwierciedla nasze zobowiązania względem innowacyjności i ułatwia stawianie oporu odnoszącym sukcesy metodom ataku dzięki nowym funkcjom bezpieczeństwa. Aktualizacja do Windows 10 nie tylko oznacza minimalizowanie ryzyka; oznacza również dostęp do zaawansowanej, wielowarstwowej ochrony przed ransomware i innymi typami nowoczesnych ataków".

Czy zapewnienia Microsoftu skłonią użytkowników starszych systemów do przesiadki na Windows 10? Naszym zdaniem niektórych na pewno tak. Z drugiej strony swoją bazę oddanych użytkowników ma jeszcze starszy i jeszcze gorzej zabezpieczony Windows XP, dlatego nie sądzimy, by przez najbliższą dekadę udział Siódemki na rynku OS miał spaść poniżej 10%.

Krzysztof Sulikowski
11 stycznia 2018, 19:24
1 067
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
11 stycznia 2018, 19:24
1 067
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.