Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Aktualizacje dla Windows 10 tylko przy właści...

Aktualizacje dla Windows 10 tylko przy właściwie skonfigurowanym antywirusie

Microsoft poinformował, że niektóre programy antywirusowe mogą być niekompatybilne z łatkami adresowanymi do Meltdown i Spectre, podatnościami w procesorach Intel, AMD i AMR, które zostały niedawno ujawnione. Tym samym, o ile dostawcy pakietów chroniących nie zaktualizują swoich produktów w odpowiedni sposób, Microsoft wstrzyma dalsze aktualizacje zabezpieczeń. Czego się od nich wymaga? Na komputerze musi zmienić się pewne ustawienie rejestru.

Aktualizacje zabezpieczeń Meltdown i Spectre

Na początku miesiąca Microsoft wypuścił łatkę dla podatności Meltdown i Spectre, a następnie zaktualizował dotyczące jej uwagi. Znajdziemy tam informację, że "klienci nie otrzymają aktualizacji zabezpieczeń ze stycznia 2018 r. (ani żadnych kolejnych aktualizacji zabezpieczeń) i nie będą chronieni przed lukami w zabezpieczeniach, chyba że ich dostawca oprogramowania antywirusowego ustawi podany klucz rejestru". Niektórzy sądzą, że Microsoft względem owych dostawców postępuje apodyktycznie, ale firma wyjaśnia rzeczywisty powód blokady. Okazuje się, że niektórzy producenci oprogramowania antywirusowego wykryli "nieobsługiwane wywołania w pamięci jądra [kernela]", co prowadzi do poważnych problemów z kompatybilnością.

Meltdown i Spectre wykorzystują istniejące od ponad dwóch dekad luki w procesorze, by wydobywać informacje z pamięci jądra, a rozwiązanie dostarczone przez Intel i Microsoft miało na celu połączenie kernela z własną izolowaną przestrzenią adresową pamięci wirtualnej. Dlaczego miałoby się to gryźć z antywirusami? Mówiąc w skrócie, niektóre pakiety chroniące działają w oparciu o głębokie linki do jądra, by monitorować to, co dzieje się w systemie. Antywirusy nie mogą już swobodnie korzystać z dostępu do jądra we wcześniej możliwy sposób, a to wywołuje poważne niezgodności prowadzące do awarii systemu (BSOD), a w niektórych przypadkach nawet całkowite uniemożliwienie rozruchu. By tego uniknąć, Microsoft współpracuje z dostawcami oprogramowania antywirusowego nad zapewnieniem kompatybilności ich produktów z Windows. Jej potwierdzeniem jest specjalne ustawienie określonego klucza rejestru.

Klucz zmienili już dostawcy wiodących pakietów, m.in. Avast, AVG, BitDefender, Avira, ESET, F-Secure, Kaspersky, Malwarebytes, Sophos i Symantec, a pozostali planują wprowadzenie zmian. Aktualną listę wspieranych antywirusów można śledzić tutaj.

Krzysztof Sulikowski
11 stycznia 2018, 17:37
1 718
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
11 stycznia 2018, 17:37
1 718
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.