Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

56% największych polskich firm realizuje stra...

56% największych polskich firm realizuje strategię cyfrowej transformacji

Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw, mniejszych firm a nawet małych biznesów uznawana jest za klucz do sukcesu w dobie społeczeństwa informacyjnego. Istnieją nawet prognozy, że na rynku przetrwają tylko ci, którzy pójdą z duchem czasu i zaadaptują nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Microsoft oczywiście trend ten wyczuł już kilkadziesiąt lat temu, jednak w przypadku firm niezwiązanych z technologią konieczność cyfrowej transformacji nadeszła stosunkowo późno. Zdecydowana większość zachodnich przedsiębiorstw transformacji dokonuje ustawicznie. A jak wygląda to w Polsce? Okazuje się, że wcale nienajgorzej.

Microsoft Polska zaprezentował wyniki badania „Liderzy cyfryzacji” realizowanego przez Microsoft i CIONET, które wyraźnie pokazują, że cyfrowa transformacja jest już integralnym elementem ogólnej strategii biznesowej polskich firm i inicjatywą priorytetową dla całego przedsiębiorstwa. Już ponad połowa badanych przedsiębiorstw uznała projekty cyfrowej transformacji za cele strategiczne o wysokim lub najwyższym priorytecie, a 36% ma już zdefiniowaną strategię cyfrową dla całej firmy. "Dzisiaj już nikt nie zadaje sobie pytania o sens cyfryzacji, ale o jej tempo i skalę. Cyfrowa transformacja jest warunkiem skutecznego konkurowania, a przecież nikt z polskich przedsiębiorców nie chce oglądać pięt uciekającej konkurencji" - pisze Magda Taczanowska z polskiego oddziału Microsoft.

Cyfrowa transformacja w Polsce

No dobrze, ale czym właściwie jest cyfrowa transformacja? Ten złożony temat poruszaliśmy już wielokrotnie, jednak spróbujmy teraz posiłkować się zwięzłą definicją: "W najkrótszym ujęciu cyfrowa transformacja to przenoszenie coraz większej ilości procesów do rozwiązań opartych na technologiach cyfrowych, informatycznych" - mówi Maciej Oleksowicz, prezes zarządu Inter Cars S.A. Microsoft definicję tę rozszerza, dodając, że "Cyfrowa transformacja opiera się na szerokim wykorzystaniu technologii informacyjnych w obsłudze wszystkich procesów przedsiębiorstwa – sprzedaży, obsługi klientów, produkcji, finansów, dystrybucji i wielu innych. Ta fundamentalna zmiana jest możliwa przede wszystkim dzięki dynamicznemu rozwojowi chmury obliczeniowej i jej zdolności do przetwarzania gigantycznych zasobów informacji".

Teraz pozostaje nam przytoczyć podsumowanie wyników wspomnianego badania „Liderzy cyfryzacji”:

 • Dla 86% respondentów zwinny (agile) proces rozwijania produktów jest najważniejszym narzędziem w procesie ich transformacji.
 • 82% polskich menedżerów przyznaje, że rozwój cyfrowych kompetencji zespołu to najważniejsza inicjatywa w ramach cyfrowej transformacji ich biznesu.
 • Dla 56% firm projekty cyfrowej transformacji mają najwyższy lub wysoki priorytet dla strategii.
 • Dla 53% uczestników badania chmura obliczeniowa stanowi najważniejszą technologię wspierającą optymalizację działania.
 • 36% firm ma zdefiniowaną strategię cyfrową dla całej firmy.
 • W 93% firm dział IT pełni wiodącą rolę we wdrażaniu strategii cyfryzacji, choć rola samego działu w organizacji zmienia się – nie ma już podziału na IT i biznes.
 • 43% badanych integruje własne produkty i usługi z aplikacjami i danymi, rozszerzając pole wykorzystania produktów.

Cyfrową transformację można jeszcze zdefiniować poprzez efekty, takie jak zaangażowanie klientów, wspomaganie pracowników, optymalizacja operacji i przekształcanie produktów. Warto jeszcze podkreślić, że proces ten nie kończy się na komputeryzacji, prowadzeniu strony internetowej/profilu społecznościowego czy dbałości o SEO. To dopiero początek drogi. Wśród "technologii przyszłości", którymi warto się zainteresować, Microsoft wymienia chmurę obliczeniową, sztuczną inteligencję, boty, Internet rzeczy i technologię Blockchain. Cóż, pod takim doborem środków nam pozostaje się jedynie podpisać!

Pełną treść raportu, najważniejsze wnioski oraz pozostałe informacje o raporcie znaleźć możemy na polskiej stronie Microsoft Transformation Lab.

Krzysztof Sulikowski
30 listopada 2017, 01:46
1 100
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
30 listopada 2017, 01:46
1 100
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

 • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
 • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
 • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
 • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
 • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.