Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Alcantara, czyli nowy ulubiony materiał Micro...

Alcantara, czyli nowy ulubiony materiał Microsoftu

Microsoft chętnie sięga po nowe materiały, podczas tworzenia swoich produktów, co zaobserwować możemy zwłaszcza ostatnimi czasy. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o zastosowanie wykończeń z alcantary, której to nazwa niejednego wprawiła w konsternacje. Tekst ten ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, czym tak właściwie jest, ta jakże obco brzmiąca tkanina?

Coraz częściej słyszymy o alcantarze w kontekście sprzętu Microsoftu, jednak to nie gigant z Redmond odkrył ten materiał. Jest on bowiem z powodzeniem stosowany w wielu dziedzinach już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Za jego opracowanie odpowiada włoska firma, której nazwa jest tożsama z samym produktem. Jego zastosowanie obejmuje przemysł wytwarzający meble, ubrania, biżuterię, kaski oraz samochody. Wykorzystany został nawet jako wyściółka foteli w samochodach startujących w wyścigach Formuła 1. Co ciekawe, jeśli chodzi o przemysł techniczny, jest ona wykorzystywana również do tworzenia etui na Samsunga Galaxy S8 oraz S8+.

Jeśli chodzi o dobór tkaniny, alcantara stanowi w zasadzie łącznik, pomiędzy naturalną skórą, a tworzywem sztucznym. Sugeruje to nawet sama nazwa, bowiem po przetłumaczeniu jej z arabskiego, otrzymamy słowo „most” (al Qantara). Stworzono ją z połączenia poliestru (68%) z poliuretanem (32%), zaś dokładny proces produkcyjny nie jest znany. W dotyku przypomina zamsz, dodatkowo ładnie się prezentuje, w skutek czego Microsoft wybrał ją jako materiał wykończeniowy dla praktycznie każdej ze swoich nowych klawiatur (nie tylko sprzedawanych oddzielnie, lecz również tych wbudowanych). W tym miejscu należy przyznać, że efekt tego zabiegu jest nadzwyczaj dobry, jednak nie obyło się niestety bez dosyć poważnych minusów. Otóż alcantara ma to do siebie, że jest dosyć wymagająca w utrzymaniu, zwłaszcza gdy trzeba ją wyczyścić. Microsoft oficjalnie zaleca regularne czyszczenie nawierzchni nią okrytych, przy pomocy wody z mydłem (sic!), co jak łatwo przewidzieć, nie jest zbyt wygodne. Przynajmniej jeśli spojrzymy jak ma się to w odniesieniu do klasycznych rozwiązań, gdzie wystarczy lekko przetrzeć klawiaturę szmatką, aby zachować ją w czystości. Krótko po zadebiutowaniu tego materiału w sprzęcie oferowanym przez Microsoft, w Sieci pojawiło się pełno narzekań na problemy z utrzymaniem go w czystości, jednak większość trwałych zabrudzeń powstała z powodu złego użytkowania (niezgodnego z instrukcjami producenta).

Przykład tego, co dzieje się z zaniedbaną alcantarą

Czy nowa tkanina zyska popularność w przypadku sprzętu komputerowego, ciężko jest powiedzieć. Zdecydowanie jednak warto wiedzieć, na co się decyduje przed wybraniem tego właśnie typu wykończenia. Praktyczność lub design, zaś wybór należy jedynie do kupującego.

Amadeusz Labuda
31 maja 2017, 11:02
1 219
Odsłony
Amadeusz Labuda
31 maja 2017, 11:02
1 219
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.