Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft Research stworzył aplikację do nawi...

Microsoft Research stworzył aplikację do nawigacji w budynkach

Nawigacja wewnątrz budynków nie jest niczym nowym, jednak aplikacje tego rodzaju zwykle prezentują tylko plany budynków i oferują dość ubogie prowadzenie do celu. Bardziej pomocne systemy (jak np. Google Tango) wykorzystują już czujniki środowiskowe. Czy istnieje trzecia droga? Taką stara się odszukać Microsoft Research, który udostępnił właśnie nową aplikację Path Guide.

Wirtualny przewodnik stworzony przez Microsoft Research Asia różni się od typowych nawigacji choćby tym, że jest zupełnie pozbawiony map i odniesień do infrastruktury. Jak więc ma prawo to działać? Path Guide wykorzystuje wszechobecne zjawisko geomagnetyzmu i naturalne wzory ścieżek, by prowadzić użytkownika do celu po trasie stworzonej na podstawie tras poprzednich użytkowników. Aplikacja nie wymaga przy tym drogiego i zaawansowanego sprzętu z czujnikami. Trasę można bowiem zarejestrować już za pomocą średniej klasy smartfona.

Path GuidePath GuidePath Guide

Zasadę działania Path Guide autorzy opisują w trzech punktach:

  • Użytkownik rejestruje dane za pomocą urządzenia podczas spaceru wewnątrz budynku. Dane geomagnetyczne lokalizacji są wówczas łączone z punktami trasy (np. kroki, zakręty, wchodzenie po schodach), by utworzyć trasę referencyjną.
  • Trasa referencyjna jest umieszczana w chmurze i może być pobrana przez innych, którzy szukają wskazówek nawigacyjnych dla danego miejsca.
  • Po pobraniu trasy Path Guide porównuje i synchronizuje aktualne odczyty czujnika z trasą referencyjną, a następnie w czasie rzeczywistym prowadzi użytkownika od punktu startowego do celu.

Microsoft dodaje, że Path Guide może okazać się przydatny np. w poszukiwaniu swojego samochodu na parkingu, kierowaniu gości do naszego gabinetu w budynku lub pokazywaniu klientom drogi do sklepu. Aplikację (obecnie tylko na Androida w wersji 5.0 lub nowszej) można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play lub bezpośrednio ze strony Microsoft.

Krzysztof Sulikowski
24 maja 2017, 12:28
1 029
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 maja 2017, 12:28
1 029
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.