Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft: Windows 7 nie spełnia wymagań nowo...

Microsoft: Windows 7 nie spełnia wymagań nowoczesnej technologii

Koniec wsparcia podstawowego dla Windows 7 przypadło na 13 stycznia 2015 r., a już kilka miesięcy później jego użytkownikom proponowano darmową aktualizację do Windows 10. Wygaszenie wsparcia nie uniemożliwia dalszego korzystania z systemu, jednak prócz braku aktualizacji funkcjonalnych (a później także i aktualizacji bezpieczeństwa) pojawiają się inne utrudnienia. Pod koniec października 2016 r. producenci OEM musięli zaprzestać sprzedaży nowych PC z Windows 7 i 8.1. Niedawno pojawiły się też oficjalne stwierdzenia, jakoby Windows 7 nie spełniał wymagań nowoczesności. Czy jest tak rzeczywiście?

Dodatkowe wsparcie dla Windows 7 wygaśnie dopiero 14 stycznia 2020 r., choć systemu nie można kupić w sprzedaży detalicznej od 31 października 2013 r., a w formie preinstalowanej - od 31 października 2014 r. i 2016 r. (w zależności od edycji). Pomimo to Windows 7 wciąż znajduje się na prawie 50% PC z całego świata, a jego udział rynkowy maleje bardzo powoli. Nowy gracz w postaci Windows 10 przysposobił sobie prawie 25% rynku, ale najwięcej stracił na tym Windows 8/8.1, który od Siódemki jest młodszy o 3 lata. Statystyki bezlitośnie wskazują, że Windows 7 wciąż ma się dobrze, ale są już zwolennicy odesłania go na emeryturę.

Dość nieoczekiwany komentarz dotyczący Windows 7 padł z ust Markusa Nitschke'a, szefa działu Windows z Microsoft Germany: "Dziś nie spełnia on ani wymagań nowoczesnej technologii, ani wymagań bezpieczeństwa działów IT. Podobnie jak wcześniej w Windows XP, widzimy, że firmy powinny podjąć już pierwsze kroki, by uniknąć przyszłych kosztów i ryzyka. W Windows 10 oferujemy naszym klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa i najnowocześniejsze funkcjonalności". W innej sytuacji Microsoft bez ogródek przyznaje, że Windows 7 jest oparty na "mocno przestarzałych architekturach bezpieczeństwa", przez co staje się bardziej podatny na cyberataki.

Mimo że nowszy o co najmniej dwie główne generacje Windows 10 jest pod wieloma względami dużo bezpieczniejszy i stabilniejszy, odesłać Siódemkę na emeryturę nie będzie tak łatwo. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że za 3 lata (koniec wsparcia dodatkowego) wysłużony system podzieli los XP, którego cykl życia zakończył się w 2014 roku.

Krzysztof Sulikowski
16 stycznia 2017, 20:27
1 761
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
16 stycznia 2017, 20:27
1 761
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.