Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Cortana preinstalowana na smartfonach Xiaomi ...

Cortana preinstalowana na smartfonach Xiaomi z Androidem

W czerwcu tego roku chiński gigant Xiaomi zaczął preinstalować aplikacje Microsoft Office i Skype na swoich telefonach z Androidem. Dziś okazało się, że partnerstwo z gigantem z Redmond najwyraźniej się układa, jako że na urządzeniach znajdzie się też dołączona fabrycznie asystentka Cortana.

Xiaomi potwierdził, że pracuje z Microsoft nad opcję preinstalowania cyfrowej asystentki Cortana na smartfonie Mi Mix z Androidem. Podobny układ został zawarty też z Samsungiem, jednak dotyczył w zasadzie tylko aplikacji z pakietu Office. Na dołączenie aplikacji Cortany zgodzili się wcześniej praktycznie tylko twórcy systemu Cyanogen OS, który nie stawia zewnętrznym aplikacjom takich ograniczeń, jak *czysty* Android rozwijany przez Google. Cortana trafiła wówczas na smartfona OnePlus One i OnePlus 2. Xiaomi stał się teraz drugą firmą, która preinstaluje asystentkę Microsoftu na urządzeniu z Androidem. W ten sposób na pokładzie Xiaomi Mi Mix znajdą się aplikacje Microsoft Word, Excel, Power Point, Outlook i Cortana.

Źródło: WinFuture

Współpraca między firmami ma się nijak do napiętych relacji rządu chińskiego i Microsoft. Jej założeniem było "zbudowanie trwałego, długoterminowego partnerstwa z globalnymi liderami technologicznymi, którego ostatecznym celem jest zapewnienie fanom Mi najlepszych doświadczeń użytkowania". Na owym partnerstwie skorzystały obie strony. Microsoft dostarczył chińskiemu producentowi około 1500 patentów i w zamian za to Xiaomi preinstaluje jego aplikacje na nowym smartfonie Mi Mix.

Choć aplikacje Microsoftu na Androidzie to ostatnie, czego życzy sobie Google, Microsoft - obok zwykłego udostępniania aplikacji w sklepie Google Play - do platformy dociera poprzez współpracę z zewnętrznymi partnerami. Pozwala to choćby mocniej zintegrować Cortanę z systemem. Tak też stało się w smartfonie Xiaomi, który na polecenie głosowe "Hey Cortana" reaguje analogicznie do "Okay Google".

Krzysztof Sulikowski
24 listopada 2016, 18:46
1 383
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 listopada 2016, 18:46
1 383
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.