Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Ostatni miesiąc sprzedaży nowych komputerów z...

Ostatni miesiąc sprzedaży nowych komputerów z Windows 7 i Windows 8.1

Windows 7 - według niektórych najlepszy Windows w historii - oraz nieco mniej popularny Windows 8.1 przestaną być instalowane na nowych PC od 31 października tego roku. Jest to związane z zapowiedzianymi etapami w cyklu życia tych systemów. Windows 7 funkcjonuje z rozszerzonym wsparciem od 2015 r., a utraci je w roku 2020. Podobnie jak każdy system w pewnym momencie przestaje otrzymywać aktualizacje (także bezpieczeństwa), tak również posiada datę końca sprzedaży w pakiecie OEM. Istnieje jednak kilka sposobów, by legalnie instalować starsze systemy na nowych zestawach PC!

źródło grafiki: http://windows7vswindows8.com

Choć podstawowe wersje Windows 7 od przeszło dwóch lat nie mogą być preinstalowane w zestawach PC, edycja Professional zyskała dodatkowy czas, który zakończy się wraz z ostatnim dniem października. To samo dotyczy systemu Windows 8.1. Jako że poruszamy się w obszarze legalności, wciąż istnieje kilka sposobów, by pozyskać nową maszynę i bez większych problemów uruchomić na niej Windows 7. Istnieje tu kilka sposobów:

  • Istniejące zasoby - dystrybutorzy wciąż będą wyprzedawać PC-ty z zainstalowanymi wcześniej starszymi wersjami Windows. Nie jest do końca jasne, jak długo po 1 listopada będzie istnieć taka oferta.
  • Możliwość downgrade'u - każda maszyna z Windows 10 Pro ma prawo zostać zdowngrade'owana do Windows 8.1 Pro lub Windows 7 Proffesional, a Microsoft gwarantuje jej wsparcie. Potrzebny jest wówczas nośnik z wybranym systemem, który następnie aktywujemy manualnie.
  • Własne obrazy - klienci korporacyjni z licencjami wolumenowymi, w skład których wchodzą prawa do używania obrazów systemu, będą mogli nadal z nich korzystać, by instalować preferowaną wersję Windows. Większym firmom mogą towarzyszyć w tym partnerzy OEM.
  • System Builder OEM - producenci Small PC, którzy korzystają z OEM System Builder, będą nadal budować i sprzedawać komputery ze starszymi systemami.
  • Samodzielne instalacje - podczas gdy Microsoft nie udostępnia już nowych kopii starszych systemów, posiadacze takich kopii mogą je instalować także na nowych PC-tach i korzystać z ostatnich czterech lat wsparcia.

Jak widzimy, mimo zakończenia pewnej fazy w cyklu życia Windows 8.1 i Windows 7, wciąż możliwe jest bezproblemowe przejście na te systemy lub zdobycie nowego komputera z wersją preinstalowaną. Już niebawem praktycznie wszystkie nowe maszyny od znanych producentów OEM będą sprzedawane z Windows 10, co dla niektórych firm - zwłaszcza korzystających ze starszego, niekompatybilnego oprogramowania - może być problematyczne.

Krzysztof Sulikowski
1 października 2016, 20:14
1 900
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
1 października 2016, 20:14
1 900
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.