Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Lumia 525 bez Windows 10 Mobile, ale za to z ...

Lumia 525 bez Windows 10 Mobile, ale za to z Androidem 6.0

Lumia 525 to jeden z masowo produkowanych smartfonów spod szyldu Nokia, który uznaje się za następcę równie masowej Lumii 520. Urządzenie otrzymało dwukrotnie więcej pamięci RAM oraz aktualny wówczas Windows Phone 8. Ostatecznie Lumii 525 nie można zaktualizować do Windows 10 Mobile, jednak użytkownicy, którzy chcieliby pozyskać nowy system, mogą liczyć na... Androida.

Taką konfigurację udało się uzyskać deweloperowi z XDA o wymownym pseudonimie banmeifyouwant. Najpierw całkowicie pozbył się Windows Phone i UEFI, a następnie załadował Little Kernel Boot Loader od Qualcomm i TeamWin Recovery Project (TWRP) - specjalną metodę odzyskiwania systemu dla urządzeń z Androidem. Ostatnim krokiem była instalacja CyanogenMod 13. Tym sposobem na nieco już przestarzałym smartfonie Nokii zagościł Android 6.0 Marshmallow.

Oczywiście uruchamianie zupełnie innego i niezoptymalizowanego środowiska w telefonie wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Niektóre obszary nie działają więc poprawnie - choćby Wi-Fi i modem, a ekran wymaga drobnej kalibracji. Pomimo to system zdaje się funkcjonować w miarę dobrze. Deweloper zaznaczył, że jego rozwiązanie pozostaje w wersji Alpha, czemu w zasadzie trudno się dziwić. Co ciekawe, taka sama metoda sideloadingu zadziałała też w Lumii 520, która posiada tylko 512 MB pamięci RAM. Deweloper zapowiedział już wydanie instalatora i udostępnienie kodu źródłowego, by każdy mógł dokonać takiej operacji na własną rękę.

Nokia Lumia 525, która weszła na rynek z Windows Phone 8, tak samo jak praktycznie cała jej generacja otrzymała możliwość aktualizacji do Windows Phone 8.1. Inaczej już było w przypadku nowego systemu. Początkowo smartfon znalazł się na liście gotowej na przyjęcie Windows 10 Mobile, jednak wkrótce został z niej wykreślony. Po zamknięciu programu Windows Insider dla niewspieranych urządzeń jedyną opcją pozostaje więc WP 8.1 lub... alternatywna droga modyfikacji.

Krzysztof Sulikowski
22 sierpnia 2016, 16:12
1 754
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
22 sierpnia 2016, 16:12
1 754
OdsłonyKomentarze

Czyżby szykował się następca sławnego HTC HD2?
Adam B., 23 sierpnia 2016, 03:30

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.