Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Cyanogen MOD - (post)aplikacje Microsoftu jes...

Cyanogen MOD - (post)aplikacje Microsoftu jeszcze bliżej Androida

Microsoft i Cyanogen od miesięcy blisko współpracują a efekty są już widoczne: do niezależnej modyfikacji Androida dodawany jest pakiet aplikacji Microsoftu, w tym od niedawna także asystentka Cortana. Wydawca systemu poszedł o krok dalej, wydając MOD (nie mylić z CyanogenMod). Co kryje się pod tymi trzema literami?

MOD najprościej opisać jako otwarty i napompowany sterydami Android. Platforma pozwala niemal każdemu - od budowniczych urządzeń, poprzez moderów, po użytkowników końcowych - samodzielnie dostosowywać elementy systemu, które dotąd nie były dostępne. Można więc zmienić wbudowany w Androida dialer, osadzić aplikacje głęboko w systemie i tak dalej. Cyanogen podkreśla, że MOD został zaprojektowany, by umożliwić deweloperom tworzenie zupełnie nowych typów aplikacji i doświadczeń, które wprowadzą użytkowników w erę "post-app". Z takiej możliwości skorzysta Microsoft.

MOD

Czym będą postaplikacje? Przykładowo firma z Redmond zintegrowała Skype z systemem i dodała jego elementy do wbudowanego dialer. Inny przykład to polecenia głosowe dla Cortany, którymi można wywołać na przykład aparat i pstryknąć selfie. Wszystko to możliwe jest jedynie dzięki Cyanogen OS, który otwiera dostęp do tych elementów Androida, które Google zarezerwowało dla siebie. MOD jest więc czymś więcej niż aplikacją. Znajdziemy tu szereg systemowych API, będących częścią zestawu Platform Development Kit (PDK). To właśnie on pozwala na głęboką integrację aplikacji i usług z systemem. Na stronie projektu możemy znaleźć informacje o czterech dostępnych modyfikacjach od Microsoft:

  • Skype® mod - jest on zintegrowany z natywnym dialerem, dzięki czemu wyszukiwanie kontaktów Skype i przeglądanie historii rozmów staje się łatwe. Można szybko i bezpośrednio przejść z rozmowy telefonicznej do rozmowy wideo w Skype.
  • Cortana® mod - Cortana staje się głęboko zintegrowana z Cyanogen OS, a użytkownik może korzystać z jej wszystkich możliwości.
  • OneNote® mod - znany głównie z systemów Windows program do tworzenia notatek jest teraz wszędzie. Możemy z niego skorzystać podczas korzystania z dialera czy przeglądania Internetu. Istnieje też kafelek szybkiego dostępu, który pozwala rozpocząć pisanie w dowolnym momencie.
  • Hyperlapse mod - by tworzyć efektowne filmy Hyperlapse, nie jest już potrzebna dodatkowa aplikacja. Wystarczy uruchomić wbudowany aparat i przełączyć się na tryb Hyperlapse.

MODMODMODMOD

Wszystkie wspomniane modyfikacje będą dostępne w przyszłym miesiącu dla urządzeń z systemem Cyanogen OS 13.0 lub wyższym. Więcej informacji znajdziemy na stronie projektu.

Krzysztof Sulikowski
22 lutego 2016, 22:13
2 283
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
22 lutego 2016, 22:13
2 283
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.