Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Windows 7, 8 i Vista także bez wsparcia dla S...

Windows 7, 8 i Vista także bez wsparcia dla SafeDisc i SecuROM

SafeDisc to technologia zabezpieczająca nośniki CD/DVD przed kopiowaniem. System został uznany za niespełniający wymagań bezpieczeństwa (m. in. udany atak exploitem w listopadzie 2007 r.). Stąd też decyzja Microsoftu o nieudzieleniu wsparcia dla SafeDisc w Windows 10. Okazuje się, że firma rozszerzy wyłączenie wsparcia dla SafeDisc i SecuROM także we wcześniejszych wersjach systemu Windows.

Odpowiedzialna za ową zmianę "aktualizacja bezpieczeństwa dla komponentu graficznego w Windows" MS15-097 adresowana jest do sterownika secdrv.sys, dostarczonego przez firmę zewnętrzną. Po dokonaniu aktualizacji sterownik ten utraci swoją funkcjonalność. Jak zaznacza Microsoft, "może to wpłynąć na możliwość uruchamiania niektórych starszych gier". O jakich tytułach mowa? To przede wszystkim klasyki: Crimson Skies, Grand Theft Auto 3, Microsoft Flight Simulator 2004 czy pierwsza wersja The Sims. W przeciwieństwie do Windows 10, który od początku wykluczał użycie technologii SafeDisc, w systemach Windows Vista, Windows 7 i Windows 8 możemy dokonać obejścia, nawet po zainstalowaniu wspomnianej aktualizacji.

CMD

Jako że MS15-097 nie usuwa sterownika secdrv.sys z dysku twardego, usługa może zostać włączona (lub wyłączona) ręcznie przez samego użytkownika:

  1. By uruchomić usługę, wpisujemy w wierszu poleceń "sc start secdrv".
  2. Jeśli chcemy wyłączyć usługę (np. po skończonej grze), wpisujemy "sc stop secdrv".

Dlaczego warto włączać secdrv.sys tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebny? Microsoft sam zaproponował ten sposób, podkreślając jednak, że usługa "może uczynić komputer lub sieć bardziej narażoną na atak ze strony złośliwych użytkowników lub złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy". Rzeczywiście, SafedDisc DRM nie jest wspierany już od kilku lat, a jego niektóre podatności zostały najprawdopodobniej niezałatane. Z tego względu korzystamy z gier zabezpieczonych przez SafeDisc i SecuROM na własną odpowiedzialność.

Istnieją także nieoficjalne sposoby obejścia zabezpieczeń SafeDisc i SecuROM w Windows 10. Nie pozwalają one jednak wykorzystać samej usługi w sposób bezpośredni.

Krzysztof Sulikowski
24 września 2015, 20:19
5 067
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 września 2015, 20:19
5 067
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.