Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Cortana na Androida już jako publiczna beta

Cortana na Androida już jako publiczna beta

W maju tego roku Microsoft ogłosił, że asystentka Cortana - dawniej jako ekskluzywna funkcja w Windows Phone 8.1 i Windows 10 - trafi także na urządzenia z iOS i Androidem. W lipcu rozpoczął się pierwszy program zamkniętych testów beta, do którego przystąpić mogli tylko nieliczni. Dziś każdy właściciel tabletu lub smartfona z Androidem może już zapoznać się z możliwościami Cortany.

Cortana jest niejako odpowiednikiem Google Now i Siri. Wirtualna asystentka nie poprzestaje jednak na platformie Windows, a jej twórcy zamierzają podbić iOS i Androida. Dziś jesteśmy świadkami kolejnego kroku w tym kierunku. Uruchomiony został bowiem publiczny program beta, do którego przystąpić może każdy. No właśnie, przystąpić... Sama aplikacja jest bowiem najwyraźniej dostępna jedynie dla użytkowników z regionu USA. Microsoft zapowiedział jednak, że "planuje jej wprowadzenie na inne rynki". By stać się testerem Cortany, musimy najpierw wejść na stronę Google Play i kliknąć przycisk Become a beta tester (jak na zrzucie ekranu poniżej).

Cortana

W oświadczeniu od Microsoft przeczytamy: "Jeśli posiadasz już Cortanę zainstalowaną na swoim urządzeniu, niebawem otrzymasz aktualizacje do wersji beta. Jeśli nie zainstalowałeś Cortany, pobierz ją najpierw z Google Play, a następnie otrzymasz zaktualizowaną wersję beta. Nim aktualizacja się pojawi, może upłynąć kilka godzin. Możesz też opuścić program beta w dowolnym momencie. Jeśli opuścisz program beta, a publiczna wersja tej aplikacji stanie się dostępna, możesz przełączyć się na wersję publiczną, odinstalowując wersję beta i instalując ponownie aplikację z Google Play". Zostaniemy też poinformowani, że wersja beta nie jest wersją stabilną, a aplikacja może posiadać kilka błędów.

Po dołączeniu do programu możemy bezpłatnie pobrać Cortanę ze sklepu Google Play. Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem Android 4.0 lub nowszym.

Cortana Cortana Cortana

Co z użytkownikami iPhone'ów? Microsoft na razie nie zdradził żadnych szczegółów. Wydaje się, że firma pragnie najpierw przetestować asystentkę w środowisku Android, które słynie z dość dużej swobody i otwartości. Świadczy o tym choćby możliwość zastapienia Google Now przez Cortanę na poziomie interfejsu systemowego. Integracja z systemem iOS może nie pójść już tak gładko. Tak czy inaczej obserwowany przez nas proces rozszerzania dostępności Cortany na kolejne platformy wydaje się dość interesujący. Dziś mamy po raz pierwszy do czynienia z sytuacją, gdy Cortana oficjalnie wyszła poza ekosystem Windows. To już znaczący krok.

Krzysztof Sulikowski
24 sierpnia 2015, 23:44
1 604
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
24 sierpnia 2015, 23:44
1 604
OdsłonyKomentarze

M$ niech uzbroi w Cortane swoje systemy we wszystkich jezykach a nie pcha się tam gdzie nikt go nie chce. Android jest poza zasięgiem programistów Redmond. To jest zupełnie inna epoka.
cd, 25 sierpnia 2015, 07:14

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.