Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Aplikacje przeportowywane z Androida mogą zas...

Aplikacje przeportowywane z Androida mogą zaszkodzić platformie Windows

Microsoft narobił sporo szumu wokół platformy uniwersalnych aplikacji Windows. Podczas minionej konferencji Build omówiono proces "przerabiania" aplikacji Android lub iOS, by stała się zgodna z Windows 10 oraz zaprezentowano odpowiedzialne za to narzędzia. Pozwalają one deweloperom zaoszczędzić mnóstwo czasu dzięki automatyzacji procesu portowania. Wydaje się, że naszej uwadze zdołał umknąć jeden czynnik - bezpieczeństwo.

Nie jest specjalną tajemnicą, że w Google Play aż roi się od malware - według danych z 2014 r. w ciągu 2 lat liczba niebezpiecznych aplikacji w sklepie wzrosła o 388%. Microsoft wolałby, żeby tego typu aplikacje nie trafiły na platformę Windows 10. W tym celu został utworzony zespół badaczy, monitorujących aplikacje w Google Play. Korzystając z danych telemetrycznych od użytkowników Windows i zgłoszonych raportów, badacze upewniają się, by złośliwe oprogramowanie nie przedostało się do Sklepu Windows. Jeśli jakimś cudem nieuczciwi deweloperzy zdołali 'przepchnąć' swoje aplikacje przez proces weryfikacji bezpieczeństwa, po ich zgłoszeniu i sprawdzeniu zostaną one błyskawicznie usunięte i zablokowane.

Za konwersję aplikacji Android do formatu Windows Universal Apps odpowiada narzędzie o nazwie "Project Astoria". Podczas konferencji Build skupiono się przede wszystkim na funkcjonalnej i stricte technicznej stronie całego przedsięwzięcia. Nie mniej istotna - zwłaszcza z punktu widzenia konsumenta - wydaje się także kwestia bezpieczeństwa. Zunifikowany Sklep Windows, w którym znajdą się aplikacje "Modern", uniwersalne aplikacje Windows czy klasyczne aplikacje Win32, znacznie się rozwinie, zamykając tzw. app-gap, czyli niedostatek aplikacji w porównaniu do sklepów Google Play czy Apple App Store.

Wraz z liczbą aplikacji w Sklepie wzrasta też zagrożenie złośliwym oprogramowaniem, zwłaszcza gdy mowa o aplikacjach na Androida, którego twórcy nie stawiają przed deweloperami dość restrykcyjnych wymogów. Miejmy nadzieję, że Microsoft zdoła ustrzec się przed zalewem malware, z którym muszą się liczyć użytkownicy konkurencyjnego sklepu.

Krzysztof Sulikowski
2 maja 2015, 20:13
1 796
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
2 maja 2015, 20:13
1 796
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.