Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Microsoft zakończył produkcję tabletów Surfac...

Microsoft zakończył produkcję tabletów Surface 2

Podczas prezentacji wyników finansowych z ubiegłego kwartału fiskalnego Microsoft chwalił się 24% wzrostem przychodów z gałęzi Surface. Tablety zaczęły przynosić firmie oczekiwane zyski, a sam biznes Surface został wyceniony na 1,1 mld dolarów. Wszystko to za sprawą mocno promowanego i - jak na razie - najlżejszego, największego i najlepiej wyposażonego Surface Pro 3.

Pro 3 stał sie tak wielkim hitem, że Microsoft powoli rozważa wprowadzenie kolejnej generacji hybryd. Naturalną tego konsekwencją wydaje się więc zakończenie produkcji linii Surface 2. Tablet ten, oparty na architekturze ARM i systemie Windows RT, został po raz pierwszy zaprezentowany we wrześniu 2013 r. Urządzenie nie przynosi firmie specjalnych dochodów, a konfiguracja RT/ARM powoli odchodzi w zapomnienie, by ustąpić miejsca Windows 10. W rozmowie z Business Insider Microsoft potwierdził zakończenie produkcji tabletu starszej generacji, jednocześnie potwierdzając, że głównym źródłem przychodów z gałęzi Surface jest najnowszy Surface Pro 3.

Surface 2

Wydaje się, że prędzej czy później musiało do tego dojść. Oparte na Windows 8.1 Pro urządzenia drugiej i trzeciej generacji (Surface Pro 2 i Pro 3) praktycznie zepchnęły tablet ARM na boczny tor. Wielu sprzedawców detalicznych usunęło ten model ze swojej oferty, podobnie jak z resztą jego wersję Pro. Ostatnim dzwonkiem dla spóźnialskich była jeszcze promocyjna oferta Microsoftu, który to w czerwcu 2014 r. obniżył ceny Surface Pro 2 z nadzieją na jak najszybsze pozbycie się z półek sprzętu starszej generacji.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy posiadacze Surface 2 zyskają możliwość przejścia do Windows 10. Jeśli urządzenie nie utraci wsparcia technicznego Microsoftu do czasu premiery nadchodzącego systemu, jest taka możliwość. Wsparcie Windows 10 dla tabletów ARM będzie jednak częściowo ograniczone. Microsoft obiecał, że rozwinie ten temat w nadchodzących miesiącach.

Krzysztof Sulikowski
30 stycznia 2015, 17:20
2 129
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
30 stycznia 2015, 17:20
2 129
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.