Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Jutro ostatni dzień podstawowego wsparcia sys...

Jutro ostatni dzień podstawowego wsparcia systemu Windows 7 SP1

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku innych systemów Microsoftu, wygaśnięcie wsparcia dotknie także Windows 7 w wersji z Service Pack 1. Już jutro system ten wyjdzie z fazy 'mainstream support', a tym samym rozpocznie kolejny etap w cyklu życia oprogramowania. Co to oznacza dla użytkowników?

Wygaśnięcie podstawowego wsparcia nie powinno dotknąć użytkowników prywatnych tak znacząco, jak klientów biznesowych. Ci drudzy bowiem, jeśli korzystają ze specjalistycznego, kompatybilnego tylko z Windows 7 oprogramowania, będą zmuszeni płacić za wszelkie aktualizacje systemu, niemające bezpośredniego związku z jego bezpieczeństwem lub stabilnością. Z kolei pozostali użytkownicy nie będą już otrzymywać nowych rozwiązań firmy Microsoft, takich jak choćby nadchodzący DirectX 12, który zgodnie z zapowiedziami nie będzie dostępny dla Windows 7.

Windows 7

System ten wejdzie jutro w fazę rozszerzonego wsparcia ('extended support'), która potrwa co najmniej do 14 stycznia 2020 r. Przez tych kolejnych, i zarazem ostatnich już 5 lat świadczenia wsparcia Windows 7 nadal będzie otrzymywał bezpłatne aktualizacje bezpieczeństwa oraz inne krytyczne łatki. Oparte na wciąż najpopularniejszym systemie komputery pozostaną więc przez ten czas bezpieczne. Po wygaszeniu wsparcia - podobnie jak miało to miejsce w przypadku Windows XP kilka miesięcy temu - system przestanie być aktualizowany, a jego użytkownicy będą zachęcani do przejścia na nowsze systemy.

Z najnowszych badań wynika, że z Windows 7 korzysta ponad 56% użytkowników PC. Minie zatem jeszcze sporo czasu nim podzieli on los Windows XP, by w końcu ostatecznie oddać pierwszeństwo wschodzącemu dziś Windows 10.

Krzysztof Sulikowski
12 stycznia 2015, 19:19
4 683
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
12 stycznia 2015, 19:19
4 683
OdsłonyKomentarze

a czy internet explorer 12 będzie czy nie na windows 7
jan-kowalski77, 13 stycznia 2015, 00:20
@jan-kowalski77: Na chwilę obecną nie wiadomo nawet, czy IE12 pojawi się w najnowszym Windows 10. Dotychczasowe (nieoficjalne) informacje wskazują na to, że obok Spartana, w celu zachowania kompatybilności, w 10-tce pojawi się IE, ale w obecnej, tj. jedenastej wersji. Jeśli 21 stycznia Microsoft potwierdzi te spekulacje, wówczas IE12 nie trafi ani do Windows 10, ani do Windows 8, ani też do Windows 7. Być może (choć to mało prawdopodobne) na Windows 7 trafi natomiast Spartan (jakkolwiek ten produkt będzie się nazywał, bo to ponoć jedynie nazwa kodowa).
Krzysiek K., 13 stycznia 2015, 01:17
Przeglądarka nie ma nic wspólnego z supportem systemu. Możesz sobie IE zainstalować nawet na Macu.
., 13 stycznia 2015, 04:38
Niedługo okaże się że zostaniemy zmuszeni przez Microsoft do zmiany systemu na nowszy co jakieś 2-3 lata, co dla wielu osób lub firm/instytucji będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. To już lepiej na Linuxa przejść i mieć spokój.
www.wolverine.za.pl, 15 lutego 2016, 12:42

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.