Zamknij komunikat

Nowy Office 2013
Do góry Skomentuj

Elastyczne powłoki to przyszłość Surface'a?

Elastyczne powłoki to przyszłość Surface'a?

Microsoft Resarch bezustannie opracowuje prototypy, których część nigdy nie zostanie udostępniona publicznie. Nie oznacza to bynajmniej, że nie są interesujące. Wręcz przeciwnie - najbardziej innowacyjna gałąź Microsoftu tworzy teraz coś zupełnie nowego, a jednak przywodzącego na myśl pewne rozwiązania, znane choćby ze współpracy z LG. Czy projekt o nazwie FlexSense zrewolucjonizuje podejście do tabletów?

FlexSense to elastyczna, cienka powłoka z tworzywa sztucznego, którą można nałożyć na tablet - np. Surface Pro 3 - niczym warstwę w edytorze graficznym. I takie właśnie jest jej zastosowanie. Użytkownik tabletu zyskuje drugą, interaktywną powłokę, która we współpracy z ekranem dotykowym stwarza nowe możliwości interakcji z aplikacjami. Przykładowo, po umieszczeniu FlexSense na ekranie tabletu możemy edytować na nim grafikę, by po podniesieniu go zobaczyć zmiany lub odwrotnie - pierwotną wersję.

Przyjrzyjmy się jeszcze stronie technicznej urządzenia. "FlexSense to nowa, cienka, przezroczysta powłoka, bazująca na wdrukowanych czujnikach piezoelektrycznych, która potrafi zrekonstruować złożone deformacje bez użycia zewnętrznych czujników, takich jak kamery." - czytamy na blogu Microsoft Research. FlexSense wykracza poza tradycyjny, płaski model wyświetlacza dotykowego czy powierzchni roboczej. Obszar działania nazywany jest przez twórców mianem 2.5D. Odkształcenia dwuwymiarowej teoretycznie powłoki są przetwarzane przez specjalne algorytmy, z których to dane mogą czerpać aplikacje.

Tym samym FlexSense może służyć za warstwę filtru graficznego lub czujnika odkształceń. Zastosowań może być jednak dużo więcej. Nam przychodzi do głowy zwiększenie powierzchni FlexSense lub umieszczenie czujnika w bardziej solidnych ramach. Jeśli Microsoft zdecyduje się udostępnić ową technologię deweloperom (tak jak w przypadku Kinect 2.0), spodziewać się możemy kolejnych pomysłów.

Krzysztof Sulikowski
6 października 2014, 20:06
1 915
Odsłony
Krzysztof Sulikowski
6 października 2014, 20:06
1 915
OdsłonyKomentarze

Nie napisano jeszcze ani jednego komentarza. Twój może być pierwszy.

Dodaj swój komentarz

Zasady publikacji komentarzyZasady publikacji komentarzy

Redakcja CentrumXP.pl nie odpowiada za treść komentarzy publikowanych na stronach Portalu
i zastrzega sobie prawo do usuwania wypowiedzi, które:

  • zawierają słowa wulgarne, obraźliwe, prowokujące i inne naruszające dobre obyczaje;
  • są jedynie próbami reklamowania stron internetowych (spamowanie poprzez umieszczanie linków);
  • przyczyniają się do złamania prawa bądź warunków licencyjnych oprogramowania (cracki, seriale, torrenty itp.);
  • zawierają dane osobowe, teleadresowe, adresy mailowe lub numery GG;
  • merytorycznie nie wnoszą nic do dyskusji lub nie mają związku z tematem komentowanego newsa, artykułu bądź pliku.